„Ar tai tiki?“ Maldos už krikščionių vienybę savaitė sausio 18–25 d.
Sausio 18–25 dienomis minima maldos už krikščionių vienybę savaitė. Kaip ir kasmet, Romoje pagrindinis jos momentas bus baigiamieji Mišparai, kuriems sausio 25 d. pavakare popiežius Pranciškus vadovaus Šv. Pauliaus bazilikoje.
Nuo 1968 m. Pasaulinės Bažnyčių tarybos Tikėjimo ir konstitucijos komisija kartu su už Katalikų Bažnyčios ekumeninius ryšius atsakinga Šventojo Sosto institucija, dabar – Krikščionių vienybės skatinimo dikasterija, nustato bendrą maldos savaitės temą ir paveda parengti bendrus apmąstymų ir maldos tekstus. Šiais metais per ekumeninės savaitės pamaldas bus apmąstoma Evangelijos pagal Joną ištrauka (Jn 11, 17–27) – Jėzaus ir Mortos dialogas, vykęs Jėzui lankantis Mortos ir Marijos namuose Betanijoje po jų brolio Lozoriaus mirties, o savaitės tema – šiame pokalbyje skambantis Jėzaus klausimas: „Ar tai tiki?“ Šių metų Maldos už krikščionių vienybę savaitės maldas ir apmąstymus parengė Bose vienuolių bendruomenės Šiaurės Italijoje broliai ir seserys.
Šiemet sukanka 1700 metų nuo pirmojo ekumeninio krikščionių susirinkimo, 325 m. įvykusio Nikėjoje, netoli Konstantinopolio. Šis minėjimas skatina apmąstyti ir švęsti krikščionių bendrą tikėjimą, išreikštą to susirinkimo suformuluotame Tikėjimo išpažinime.
Imperatoriaus Konstantino sušauktame Nikėjos susirinkime, pasak tradicijos, dalyvavo 318 vyskupų. Bažnyčia, kuri po persekiojimų buvo ką tik pradėjusi naują gyvenimo laikotarpį, labai gretai suprato, kad sunku dalytis tuo pačiu tikėjimu skirtinguose to meto kultūriniuose ir politiniuose kontekstuose. Susitarti dėl Tikėjimo išpažinimo teksto reiškė apibrėžti esminius bendrus pagrindus, kuriais remiantis būtų galima kurti vietines bendruomenes, pripažįstančias save seseriškomis Bažnyčiomis ir gerbiančias kitų įvairovę.
Tarp krikščionių kildavo nesutarimų, kartais peraugančių į rimtus konfliktus ir ginčus dėl įvairių su tikėjimu susijusių klausimų. Nikėjoje patvirtintas bendras Tikėjimo išpažinimo tekstas buvo peržiūrėtas ir papildytas 381 m. Konstantinopolio susirinkime. Taip buvo suformuluotas tikėjimo išpažinimas, kurį krikščionys naudoja iki šios dienos.
Nors Nikėjos susirinkimas nustatė ir kaip turi būti skaičiuojama Velykų data, vėliau atsiradę skirtumai lėmė, kad Rytų ir Vakarų krikščionių švenčiamų Velykų datos dažniausiai yra skirtingos. Laimingo sutapimo dėka šiais metais visi krikščionys Velykas švęs tą pačią dieną – balandžio 20-ąją.
Maldos už vienybę savaitė šiais metais, kai minimos Nikėjos susirinkimo 1700-osios metinės, krikščionims suteikia galimybę permąstyti savo paveldą, siekti, kad jį brangintų ir suprastų šiuolaikiniai žmonės, gyvenantys pasaulyje, kuris yra gerokai sudėtingesnis nei Nikėjos Susirinkimo laikų pasaulis. (jm / Vatican News)